۱۳۸۸ آبان ۲۱, پنجشنبه

چه کسی مهمتر است؟

آیا دانشجوی دوره دکترا بودن فلان دانشگاه آمریکایی خون من رو رنگینتر از یک کارگر روزمزد بی سواد در یکی از شهرستانهای دور افتاده ایران میکنه؟ این روزها زیاد میبینم  ( و نميدانم از چه موقع مد شد؟) که فلانی نفر اول کنکور، بهمانی نفر اول المپیاد و دانشجوی دکترای دانشگاه فلان زندان شد و اذیت شد و بازجویی و یا به هر حال حقی ازش ضایع شد. چه فرقی بین آدمها از نظر شان انسانی وجود داره؟ آیا  نقض شدن حقوق شهروندی و مدنی یک آدم تحصیلکرده فاجعه آمیزتر از یک آدم بیسواده؟ آیا این صفات ( که نه فقط به آنها اشاره میشود بلکه به عنوان یک صفت متمایز کننده در جلو اسم این افراد می‌آید) قرار است باعث شود که ما بیشتر  به این فرد توجه کنیم چون از موقعیت اجتماعی "بالایی" برخوردار است؟ آیا این نشان نمیدهد که ما تبعیض بین انسانها قائل میشویم بسته به موقعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسیشان؟

فکر کنم زمان اون رسیده که برای همه آدمها فارغ از جایگاه اجتماعی و سیاسیشون و به عنوان شهروندانی با حقوق برابر به یک اندازه نگران باشیم و برای از دست رفتن حقوق انسانیشون به یک اندازه تلاش کنیم. و به نظر من این توجیه که با اضافه کردن این صفات نشون داریم میدیم که اینها برای هیچکس حتی "فرزندان نخبه این کشور" احترام قائل نیستند فقط یک بهانه است.

۱۳ نظر:

زیتون گفت...

اتفاقا همین موضوع به فکر منم رسیده بود. پیش خودم می گفتم اگه من و امثال منو بگیرن که مستعار نویسم... بابای استاد دانشگاه و اخوند اصلاح طلب نداریم... سری تو سرای سبزها نداریم, سرو سری باهاشون نداریم تکلیفمون چیه؟

farzad گفت...

سلام
راستی یادم رفت بگم، یه جا خوندم:
هیچ صیادی در جوی حقیری که به گودالی میریزد مرواریدی صید نخواهد کرد......
?ok

آ مثل کلمه گفت...

من مطلب شما رو توی گودر خوندم و هر کاری که کردم نتونستم جلوی خودمو بگیرم که نیام اینجا و ازتون بابت حرف حسابی که زدید تشکر نکنم.

ليلا: مرسی.

رهگذر گفت...

دست مریزاد. قلَّ و دَلَّ

n!MA گفت...

چقدر تو سر ما زدن که وای وای اینا رو تو دعای کمیل گرفتن... یعنی ما با شماها که تو پارتی می‌گیرنتون فرق داریم.

eli گفت...

harfetoon kamelan doroste, va majara vaghti dardnak tar mishe, ke be vozooh hasasiat e kasani ke alan motarez and, kam tar e nesbat be edam e yek orani ye kord! engar kord boodanesh saye mindaze roo irani boodanesh

n!MA گفت...

داشتم دنبال لینک اینی که گفتم می‌گشیتم دادم پست قبلی خودته. آین گودر نمی‌ذاره آدم بفهمه چیو از کجا می‌خونه :دی

بهنام گفت...

زندان و شكنجه نخبه و كارگر نمي شناسه.براي هر دو يكسانه.بيان موقعيت اجتماعي فقط كاركرد رسانه اي دارد.حتما از آميخته خبري مثل شمارگان و....مطلع هستي.
ما مردم عادي فقط قبرستانها را پر مي كنيم.

روح انگیز گفت...

در بین همه مطالبی که می نویسی، این یکیش تصادفا خوب از آب درومده. با این نظر شما صد درصد موافقم.

بهنام گفت...

خدا را شكر اين خانم روح انگيز با يه مطلبي موافقت كرد...به فال نيك بگيريد....
داشت يادم ميرفت...بنده خدا با اورال و انال....هم موافق بود

سارا گفت...

you're on track

محمد گفت...

نکته جالبی بود.

ghooli گفت...

مهم اینه که جنس اول باشی، نه ضعیفه